Merdivenler, yaşama alanlarında ihtiyaca dayalı üretilir. Aynı zamanda bulundukları ortamın estetik ve zarafetinde tamamlayıcı unsurdur. Merdivenlerin asaletini ve şıklığını yansıtan en önemli öğeler ise korkuluklar ve küpeştelerdir. Ahşap küpeşteler, torna baston, ferforje veya cam üzerine birbirinden farklı modellerde uygulanır. Ahşap küpeşte tercihi tamamen ihtiyaç sahibinin zevkine göre belirlenir. Modeller arasından istenen seçilir ve korkuluklar üzerine uygulanır. Modeller farklı çizgilerle şekillenir, düz ve döner ahşap küpeşteler ortaya çıkar.

Ahşap Küpeştede Güvenlik ve Estetik

Ahşap küpeştelerin merdiven uygulamalarında asıl vazifesi güvenliği sağlamaktır. Uygulandığı alanda tutunma zemini oluşturarak düşmeyi engeller. Bununla birlikte merdivenlerin şıklığını göstermede en önemli parçadır. Çünkü verilen kıvrımlar ve işlenen çizgiler ahşap küpeşte uygulamalarının çok şık durmasını sağlamaktadır. Yine sağlam bir ustalıkta boydan boya yapıldığı için eklem parçaları olmamakta; bu, güvenlik seviyesini daha da arttırmaktadır.

Ahşap Küpeşte Uygulama Aşamaları

Ahşap küpeşte yapımı merdivenin uzunluğuna ve modeline göre belirlenir. Ölçü alınır, çizim yapılır. Çizim müşteri tarafından onaylanırsa üretim ve uygulamaya geçilir. sanatmerdiven.com internet sitesinden merdiven modelleri ve ahşap küpeşteler hakkında ayrıntılı inceleme yapılabilir.