Evlerimizin içerisinde ve dışarısında pek çok farklı malzeme ile farklı sistemlerin kullanıldığı bilinmektedir. Birden fazla kata sahip olan ya da yüksek bir alanı bulunan ev ya da işyerlerinde merdiven sistemleri kullanılmaktadır. Merdiven sistemleri içerisinde ise korkuluk ve benzeri tasarımların kullanılması sistemin ve kullanan kişilerin güvenliği için önem taşımaktadır. Merdiven korkulukları için küpeşte tasarımları bulunmaktadır. Küpeşte merdiven korkuluklarına sabitlenmiş olan ve korkulukları tamamlayıcı özelliğe sahip olan bir tasarımdır. Küpeşte imalatında farklı malzemeler tercih edilmekle birlikte ahşap kullanımı daha sık görülmektedir. Ahşap küpeşte montajı ve üretimi tecrübe gerektiren bir alandır.

Ahşap ve Diğer Küpeşteler

Ahşap küpeşte montajı sürecinden önce küpeşte türlerinden bahsetmek gerekmektedir. Günümüz teknolojisi ile farklı malzemelerden küpeşteler yapılmaktadır. Genel olarak merdiven korkuluğu ile aynı malzemeler küpeşte tasarımı içinde kullanılmaktadır. Alüminyum, çelik ferforje, ahşap ve benzeri malzemeler küpeşte tasarımlarında tercih edilmektedir. Bu tercihler tamamen kullanıcıların tercihlerine göre değişiklik göstermektedir. Özellikle ahşap ürünler güzel bir görüntü elde etmek isteyen kişiler tarafından daha çok tercih edilmektedir. Ahşap modellerin daha fazla desen seçeneğine de sahip olduğu bilinmektedir. Özel makineler ya da el işçiliği ile işlemler gerçekleştirilmekte ve desenler çıkartılmaktadır.

Ahşap Küpeşte Üretim ve Montajı

Ahşap küpeşte üretimlerinde kaliteli ağaç ürünler tercih edilmektedir. Genel olarak dayanıklı ağaçlardan olan ceviz, gürgen ve benzeri ağaçlar ile küpeşte üretimleri yapılmaktadır. Daha uzun ömürlü olan bu ağaçlar bunun yanı sıra nemden kolay bir şekilde etkilenmemekte ve dış etmenlere karşı daha dayanıklı olmaktadır. Üretimleri tamamlanan ahşap küpeşte montajı bir sonraki aşamayı ifade etmektedir. Montaj işlemi gerekli ölçülere göre üretilmiş olan korkuluklar üzerine sabitlenerek yapılmaktadır. Montaj sürecinde vidalama yapılmaktadır. En son olarak gerekli ahşap koruma ve cila uygulaması yapılmaktadır.