Döner merdiven, çelik taşıyıcılar üzerinde yer alan ahşap basamaklardan meydana gelen ve merkezdeki bir borunun çevresinde dönen, insanların günlük yaşamda oldukça sık kullandığı yapılardır. Döner merdivenin tüm basamakları dönen basamak olabileceği gibi son basamakları düz olarak da tasarlanabilmektedir. Döner merdivenlerin son basamaklarının düz olması, çıkış kolaylığı sağlamakla birlikte farklı bir görünüm ortaya koymaktadır.

Döner Merdiven Ölçüleri Değişiklik Göstermektedir

Döner merdiven basamak genişlikleri, bulunduğu yerin uygun olması durumuna göre 120 cm ile 160 cm arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Döner merdivenlerin yüksekliği, tavan ve taban yüksekliğine göre 280 cm ile 300 cm arasında olup kullanım rahatlığı ve şık görünümü için montajının yapımında tavan bölümünde kare ya da daire biçiminde merdiven boşluğu bulunması zorunludur.

Farklı Döner Merdiven Modelleri Bulunmaktadır

Döner merdiven tamamen ahşap olarak tercih edilebileceği gibi farklı model seçenekleri de bulunmaktadır. Özellikle farklı korkuluk tasarımları döner merdivenlerin görünümünü bir hayli değiştirmektedir. Döner merdivenlerin kaliteli malzemeden üretilmesi ve işçiliğinin kaliteli olması kullanım ömrünü uzatan unsurlardır. sanatmerdiven.com adresinde döner merdiven modelleri hakkında yeterli bilgiye ulaşabilirsiniz.