Merdiven Çeşitleri Nelerdir?

Çok katlı binalarda geleneksel bir yapı elemanı olarak merdivenler karşımıza çıkmaktadır ve buna bağlı olarak da merdiven çeşitleri nelerdir sorusu gündeme gelmektedir. Bu soruyu birkaç açıdan değerlendirmek mümkündür. İlki merdivenlerin malzemeye bağlı olarak sınıflandırılmasıdır ve bu grupta karşımıza ahşap merdivenler başta olmak üzere birçok çeşit çıkmaktadır. Beton merdivenlerin ahşapla kaplanarak farklı bir görüntü elde edilmesi de mümkündür. Bir başka sınıflamayı ise merdiven tasarımları açısından yapmak mümkündür. Bu grupta da merdivenin dönüş şekline bağlı olarak değişik modeller yer almaktadır. Düz bir merdiven ya da döner merdiven, keskin dönüşlü ya da geniş sahanlıklı merdiven gibi modeller arasından mekanınızla uyum sağlayacak olan modeli seçmeniz mümkündür.

Merdiven Çeşitleri Nelerdir ve Hangi Avantajları Sağlar?

Merdiven çeşitleri nelerdir sorusunun karşılıklarından biri dönüşlü merdivenlerdir. Bu modelin inşa mantığı basamakların dizilimine dayanmaktadır. Bu modelin en önemli avantajı ise her alanda kolaylıkla kullanılabilmesidir. Alanın özelliğine göre büyük ölçekli kullanımlar da bu modelde mümkündür. Ayrıca tek bir tarzı bulunmayan bu modeli U ya da L biçimli merdiven olarak tasarımlarımızda görebilirsiniz. Kısa ya da uzun giriş seçeneği de yine alanın durumuna göre değerlendirilmektedir.

Korkuluğa Göre Merdiven Çeşitleri Nelerdir?

Merdiven çeşitleri nelerdir sorusuna basamaklarda kullanılan malzemeler açısından bir yanıt verilebileceği gibi, korkulukların malzemesi ve tasarımı açısından da bir yanıt verilebilir. Buna göre korkuluk ve küpeşte bir bütün olarak değerlendirilerek aynı malzemeden yapılabilir ya da kotkuluk için değişik malzemeler kullanılabilir. Kullanılabilecek malzemeler arasında ahşap ve ferforje ilk sıralarda yer almaktadır. Ayrıca paslanmaz ve cam malzeme kullanılarak korkuluklar üretilebilir ve aynı zamanda merdivenin güvenliği sağlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir