Merdiven üreticilerinin müşterilerinden aldıkları en önemli sorulardan birisi korkuluk nedir olmaktadır. Korkuluk merdiven kenarlarında bulunan boşluklarda güvenlik önlemi sağlanması için kullanılan sistemlerdir. Bu sistemler sayesinde hem güvenlik sağlanırken hem de merdivenlere estetik katılmaktadır.

Korkuluk Nedir Ve Nasıl Tasarlanır?

Merdivenlerde korkuluk nedir ve tasarımı nasıl yapılır sorusuna cevap verilirken öncelikle genel olarak merdiven tasarımı evinizin dekorasyon tarzı ve ev sahibinin istekleri önem arz etmektedir. Merdiven için yapılan tasarıma uygun olarak ve şık bir şekilde korkuluk tasarımı da yapılmalıdır.

Ahşap Korkuluk Nedir?

Ahşap merdivenlerde kullanılan ayrıntılardan biri olarak korkuluk nedir sorusu sorulduğunda ahşap korkuluk cevabı verilmektedir. Ahşap malzemelerden tasarlanan bir merdivende ahşap korkuluk kullanılması bütüncül bir görünüm de sağlayacağı gibi fark oluşturacak detaylarla da zenginleştirilebilir bunlardan bazıları beyaz veya yaldız gibi çeşitli renklerde boyanan küpeşte ve korkuluk dikmeleri olabileceği gibi ilaveten ahşap küpeşte ile cam, ferforje gibi materyallerle korkuluklar merdivenlerinize estetik bir görüntü katacaktır.

Korkuluk Hangi Malzemelerden Yapılır?

Merdivenlerde korkuluklar hangi malzemelerden üretilir sorusuna cevap olarak ahşap korkuluklar, metal korkuluklar ve cam korkuluklar örnek verilebilir. Bu malzemelerden üretilen korkuluklar estetik ve şık yapılarda olduklarından dolayı merdiven uygulamalarında sıklıkla kullanılmaktadır.