Omurgalı merdiven nedir? sorusunu; belirli bir iskeletin etrafında şekillenen basamaklardan oluşan merdivenlere omurgalı merdiven denir şekliden yanıtlamak mümkündür.

Omurgalı Merdiven Nedir?  Sorusu ve Omurgalı Merdivenin Üretim Teknikleri

Omurgalı merdivenlerde iki çeşit üretim modeli vardır birincisi ve makbul olanı bir kat merdivenin taşıyıcısını tek parça yekpare ve zeminden basamak altında dayanak olmadan üretimidir bu modelde üretim daha kapsamlı bilgi ile işçilik gerektirir ancak genel görünümünde çok estetik ve sağlamdır firmamız sadece bu tarz üretim yapmaktadır. Diğer omurgalı üretim modelinde omurga çok parçalıdır her basamakta birbirine geçmeli ve döner hareketlidir bu haliylede kulanımda oynak ve sarsıntılıdır bunu giderebilmek içinde basamak altından dayanak konulmakla birlikte gene de çözümü olmaz genel görünümünde ise daha zikzaklı karmaşık kaba ve basit bir model görünümünde olur.

İlk olarak tek parça sabit omurgası oluşturulan merdivenin sonrasında basamakları yerleştirilmektedir. Bu noktada oldukça estetik görünüme sahip olan tek parça yekpare omurgalı merdivenin kullanım alanları her geçen gün artmaktadır.

Omurgalı Merdiven Farklılığı Nedir?

Omurgalı merdiven farklılığı nedir? Sorusuna en net bir şekilde verilebilecek yanıt özellikle iç mekanlarda tercih edilen tek parça yekpare üretiminde her türlü dönüş ve kaviste dönme özelliklerine sahip olan sağlam sallanmayan sarsıntısız olduğu içinde ses yapmayan basamak altından zemine ve yan duvardan da destek almadan yapılabilen ve oldukça estetik ve de şık modern bir görünümüne sahip olan merdiven türüdür şeklinde verilebilir. Bu bağlamda geçmişten günümüze kadar geçen sürede omurgalı merdiven yapım teknikleri sürekli olarak gelişmektedir.