Yaşam ve çalışma alanlarımızda kolaylığımız ve güvenliğimiz için çok farklı tasarımlar kullanılmaktadır. Bu tasarımlardan birisi de trabzandır. Trabzan en bilinen hali ile merdiven korkuluğunu ifade etmektedir. Merdivenlerde ya da yüksek alanlarda kullanılmakta olan yukarı çıkışta tutunabilmek için tercih edilen ya da güvenlik sağlaması için kullanılmakta olan sistemlerdir. Ahşap trabzan modelleri bu amaçla en çok tercih edilen modellerdir. Trabzanların kullanma amaçlarının en başında güvenlik gelmektedir. Merdiven çıkarken ya da yüksek alanlarda bulunurken güvenlik noktasında sorun oluşmaması için trabzanlar tercih edilmektedir.

Trabzan Üretiminde Kullanılan Malzemeler

Trabzan üretimlerinde farklı malzemeler kullanılabilmektedir. Öncelikle trabzan modellerinin üretim aşamasında önce bu tasarımların kullanılacağı alanlar ile ilgili çalışma yapmak gerekmektedir. Bu çalışma doğrultusunda belirlenecek olan malzemelerden trabzan üretimleri yapılabilmektedir. Trabzan üretimlerinde başta ahşap olmak üzere çelik, alüminyum ya da mermer gibi malzemeler kullanılabilmektedir. Ahşap trazan modelleri özellikle villa ve benzeri yapılarda tercih edilmektedir. Bu yapılarda üst katlara çıkışta kullanılan merdivenler için korkuluk sistemi için ahşap trabzan ürünleri en iyi sonucu vermektedir. Bunun yanı sıra tercihe göre metallerden yapılan trabzanlarda kullanılmaktadır. Ayrıca özel olarak tasarlanmakta olan mermer trabzanlarda bulunmaktadır.

Ahşap Trabzan Modelleri

Ahşap trabzan modelleri kullanılacakları alanlara göre belirlenmektedir. Özellikle ahşap ürünlerin daha kolay işlenebilmesi ile birlikte çok güzel modeller üretilebilmektedir. Bunun yanı sıra kullanılmakta olan malzemelere göre de modellerde değişiklikler yapılabilmektedir. Uzun ömürlü ve sağlam ürünlerin üretilebilmesi için genel olarak ceviz ve benzeri ağaçlar tercih edilmektedir. Bu ahşaplardan özel modeller çıkartılmaktadır. Özellikle oymalı modeller herkes tarafından beğenilerek kullanılmaktadır. Tasarımları yapılan modellerin üretimi sonrasında ahşap üzerine koruyucu uygulanarak daha uzun süre kullanılabilir olması ve güzel gözükmesi sağlanmaktadır.