Detaylı Bilgi

Merdiven Çeşitleri  

İç mekan dekorasyonunda büyük bir değere sahip olan merdiven, ideal ve şık bir tasarım için en önemli unsurlardan biridir. Mekânın çok daha estetik görünmesi adına gerçekleştirilen merdiven tasarımları, bulunduğu alana seçiminize göre modern ya da klasik hava katar. Günümüzde tercih edilebilecek merdiven çeşitleri oldukça fazladır. Bununla birlikte merdiven uygulamalarında başarılı ve çağdaş çözümler için en ince detaylara dahi dikkat edilmesi gerekir.

Günümüzde hem iç mekanın görünümünü iyileştirmek hem de yapı içeriğinde iniş ve çıkış işlemlerini düzenlemek amacıyla kullanılan merdiven, çok çeşitli malzemelerden üretilir. Ayrıca iç tasarımın bütünlüğünü sağlamak için farklı modellerde de üretilir. En çok tercih edilen merdivenler ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Ahşap Merdiven
  • Dubleks Merdiven
  • Beyaz Merdiven
  • Döner Merdiven
  • Omurgalı Merdiven

Bu merdivenlerin çeşitlerinin her biri farklı özelliklere ve avantajlara sahiptir. Bu nedenle mekanda ihtiyaç duyulan en ideal merdiven tipi belirlenmeli ve buna göre tasarım gerçekleştirilmelidir.

Ahşap Merdiven Çeşitleri

Ahşap Merdiven

Özellikle dairesel açılarla güçlendirilmiş modeller sadece görünüşü ile değil aynı zamanda kullanımıyla da fark yaratmaktadır. İç mekanın çok daha doğal bir görünüme sahip olması için kullanılan ahşap merdiven, günümüzde en beğenilen merdiven çeşitleri arasında yer alır. Son derece efektif bir çözüm olarak karşımıza çıkan bu merdiven türü, çok çeşitli modelleri ve tasarımları ile bir dizi seçenek sunar. Bu nedenle ihtiyaçları en iyi şekilde karşılayan ve bütünlüğü kusursuzca sağlayan merdiven tasarımlarının oluşturulması gerekir.

Ahşap merdiven dayanıklı yapısı ve modern görünümü ile dikkat çeker. Ayrıca nem ve ısı dengesini sağlayan bu merdiven çeşidi, aynı zamanda dekoratif yapısı ile şıklık sunar. Bazen ihtiyaç duyulan ebatlarda ahşap merdiven imal edilirken, bazen ise mevcut merdiven ahşap yapı malzemesi ile kaplanabilir.

Dubleks Merdiven

Merdiven çeşitleri içeriğinde popülerliği ile dikkat çeken bir diğer merdiven tipi ise dubleks merdivendir. Dubleks merdivenlerde basamakların arası açıktır ve iç yanağı yoktur. Bu nedenle iç mekan çok daha ferah ve geniş görünür. Ayrıca hem modern hem de şık bir merdiven uygulaması ortaya çıkar. Mekanı daraltmayan ve estetik bir görünüm kazandıran dubleks merdiven, günümüzde özellikle küçük mekanlarda sıklıkla tercih edilir.

Son yıllarda iki katlı evlerin iç mekan düzenlemelerinde daha çok içi yanak sız ve askıda duran bu merdiven tercih edilir hale gelmiştir. Bu sayede katlar arasında erişim mümkün olurken, iç mekan tasarımı da genel olarak en ideal şekilde tamamlanır.

Beyaz Merdiven

Son zamanların en çok dikkat çeken merdiven modelleri arasında yer alan beyaz merdiven, mekanın hem çok daha modern hem de şık görünmesini sağlar. Dayanıklı yapısı nedeniyle sıklıkla tercih edilen bu model, aynı zamanda ilgi çekici merdiven tasarımları için de idealdir.

Beyaz merdiven modelleri mekana özel olarak imal edilir ve mekandaki genel bütünlüğün en iyi şekilde sağlanması amaçlanır. Bunların her biri beyaz veya farklı renklerde de yapılabilir ve ustalık gerektiren işlemler sonucu üretilir. Böylece oldukça zorlu ve zahmetli bir üretim süreci sonrası, iç mekan için en başarılı çözüm oluşturulur.

Özellikle evlerde yaygın olarak tercih edilen beyaz merdiven modelleri, ihtiyacı en iyi şekilde karşılayabilecek yeterlilikte gerçekleştirilir. Bu sayede iç mekanın en ideal merdiven uygulaması ile tamamlanması amaçlanır.

Döner Merdiven

Döner merdiven çift taraflı düz yanak taşıyıcı ile oluşturularak yapılmaktadır. Çok fazla yer kaplamadan kısa ve dar bir alanda bile kullanılabilen döner merdiven Çok yer kaplamayan ve dar alanlar için sıklıkla tercih edilen modeldir, merdiven çeşitleri içerisinde nispeten uygun fiyatlıdır.

Merdivenin bütün basamakları döner şekilde tasarlanır ve isteğe göre masif ahşap kullanılarak her ölçüye uygun şekilde imal edilir. Bazen klasik tasarımlar ile geleneksel görünüm ortaya çıkarılırken, bazen de sıra dışı tasarımlar ile modern ve şık dizayn elde edilir.

Omurgalı Merdiven

Omurgalı merdiven türünde taşıyıcı özellikte olan omurga kısmı tek parçadır. Ayrıca zeminden basamağın altına herhangi bir dayanak ihtiyacına gereksinim duyulmayan bu model için çok daha kapsamlı bir işçilik gerekir. Estetik açıdan başarılı sonuçlar sunan omurgalı merdiven, buna ek olarak sağlam yapısı ile çok daha kullanışlı ve uzun ömürlüdür.

Çok sayıda çeşitli merdiven modelleri ile firmamız Sanat Merdiven, her zaman çözüm odaklı hareket ederek ihtiyaçlarınız için en ideal çözümleri sunar. Daha detaylı bilgi için bizlere ulaşabilir ve deneyimli ekibimizden destek alabilirsiniz.

Müşteri Temsilcisi