Ahşap Merdiven Nasıl Yapılır?

Ahşap Merdiven Yapımı

Ahşap merdiven yapımı, son yıllarda oldukça merak edilen konular arasında yer alır. Bu uygulamalar özellikle villa, dubleks, tripleks gibi çok katlı yapılarda katlar arasında geçiş yapabilmeyi kolaylaştırır. Aynı zamanda estetik bir detay olarak karşımıza çıkar ve bulunduğu mekâna benzersiz bir dokunuş kazandırır. Klasik bir tarz gibi görünmesine rağmen çağdaş çizgilerle oldukça modern bir duruş sergiler. Kusursuz bir ahşap merdiven için ise alanında uzman ve deneyimli kişilerden profesyonel destek almak gerekir. Bu sayede yapım süreci sorunsuz olur ve istenen tarzda merdiven uygulaması gerçekleştirilir. 

Ahşap Merdiven Nasıl Yapılır?

Ahşap merdiven nasıl yapılır sorusunun cevabını merak ediyorsanız belirli adımların sırasıyla atılması gerektiğini bilmeniz gerekir. Günümüzde özellikle dekorasyon amacıyla tercih edilen bu merdivenler, doğal görünümüyle beğeni toplar. Göz alıcı ahşap merdivenlerin yapımında sırasıyla şu işlemler yapılır. 

  • Öncelikle merdivenin yapımında kullanılan ahşap türüne karar verilmesi gerekir. 
  • Ardından müşterinin nasıl bir merdiven modeli istediği belirlenmelidir. Buna göre tasarım aşaması gerçekleştirilir. 
  • Merdivenin yapılacağı yere göre ölçü alma işlemlerinin yapılması gerekir. 
  • Alınan ölçülere göre kesim işlemlerinin nasıl yapılacağına karar verilir. 
  • Son olarak yerinde montaj işlemleri gerçekleştirilir. 

Ahşap Merdiven Yapımı Fiyatları

Ahşap merdiven yapımı fiyatları söz konusu olduğunda belirli bir aralıktan bahsetmek yanlış olur. Bu noktada merdivenin modeli, yapımında kullanılan malzeme, imalat sırasında uygulanan işçilik, merdivenin büyüklüğü gibi detaylar önemlidir. Fiyatın değişiklik göstermesine neden olan bu faktörlerden özellikle ahşabın türü ve kalitesi ön plana çıkar. Ayrıca merdivenin yapımında el işçiliğinin olması da merdiven fiyatları üzerinde fazlasıyla etkili olur. 

Ahşap Merdiven Yapımı ve Ölçüleri

Ahşap merdiven yapımı ve ölçüleri de imalat sırasında önemli olan hususlar arasında yer alır. Bu tür merdiven uygulamaları kolay gibi görünse de aslında karmaşık olur. Özellikle ölçü alma sürecinde hataya yer verilmemesi gerekir. Aksi takdirde yapım süreci tamamlandığında istenmeyen sorunlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle de alanında uzman ve deneyimli profesyonellerden destek alınması önemlidir. 

Ahşap Merdiven Yapım Teknikleri

Ahşap merdiven yapım teknikleri söz konusu olduğunda öncelikle merdivenin hangi ağaçtan yapılacağına karar verilmesi gerekir. Bu noktada merdivenin uygulanacağı alan ve kullanım amacına dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca taşıyıcıların kalınlıkları iyi hesaplanmalıdır. Fırın kurusu ağaçlardan yapılan merdivenler, oldukça dayanıklı olur. Özellikle ısı değişimine karşı direnç gösterir ve ses çıkarma sorunu yaratmaz. Ahşap basamak ölçülerine uygun şekilde kalibre edilen plakaların işlenmesi de önemlidir.

İlginizi Çekebilir : Ahşap Merdiven Modelleri Nasıl Yapılır?

Ahşap Merdiven Yapımında Kullanılan Malzemeler

Ahşap merdiven yapımında kullanılan malzemeler oldukça çeşitlidir. Özellikle sert ağaçlardan elde edilen malzemeler sıklıkla tercih edilir. Bunların başında ise meşe, sapelli ağacı, maun, kayın, ceviz gibi seçenekler gelir. Kullanım alanına ve amacına uygun şekilde ahşap malzeme seçimi yapılması faydalı olur. Bu noktada alanından uzman kişilerden tavsiye almak önemlidir. Böylece doğru seçim yapılır ve uzun ömürlü bir merdiven uygulaması gerçekleştirilir. 

Ahşap Merdiven Yapım Çeşitleri

Ahşap merdiven yapım çeşitleri birbirlerinden oldukça farklıdır. Günümüzde yatık merdiven, orta eğim merdiven ve dik merdiven olarak 3 farklı şekilde merdiven yapımı gerçekleştirilir. Yatık merdivenlerde rıht yüksekliği 17 cm, basamak derinliği ise 29 cm’dir. Bu ölçüler; orta eğim merdivenlerde 18 cm’ye 27 cm iken dik merdivenlerde 19 cm’ye 25 cm şeklindedir. 

Dış Mekan Merdiven Yapımı

Dış mekan merdiven yapımı oldukça özen gerektirir. Kurulum yapılacağı yerdeki dış etkenlerin göz önünde bulundurulması önemli olur. Buna göre malzeme seçimi gerçekleştirilir ve uygun ahşap türüne karar verilir. Böylece yapılan merdiven uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde kullanım imkânı sunar. Malzeme seçimi kadar merdiveni yapan ustanın işçiliği de büyük önem taşır. 

İç Mekan Merdiven Yapımı

İç mekan merdiven yapımında özellikle dekoratif detaylara özen gösterilir. Mekânda merdivenin mevcut dekorasyonla uyum içerisinde olması gerekir. Merdivenin uygulanacağı alanın genişliği de tasarımı doğrudan etkiler. Kullanışlı, pratik ve estetik bir merdiven için her bir detayın incelenmesi gerekir. Bu da yapımı gerçekleştirecek olan kişilerin profesyonel olmasını gerektirir. Siz de evinizin veya işletmenizin iç mekânında kullanabileceğiniz merdiven modelleri için uzman kişilerden destek almalısınız. Böylece her açıdan beklentilerinizi karşılayan seçeneklere ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir : Ev İçi Merdiven

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir