Ev İçi Merdiven Ölçülerinde Pratik Rehber ve İpuçları

Ev içi merdiven tasarımlarında öncelikle merdiven ölçülerini belirlemek gerekir. Yapının özelliklerine göre merdiven ölçüleri de değişir. Merdivenin konumlandırılacağı alan ölçüsüne göre rıht yüksekliği ve basamak genişliği farklı olur. Rıht yüksekliği fazla olduğunda merdiven çok dik şekilde konumlanır. Rıht yüksekliği az olduğunda ise merdivenin yatay uzunluğu fazla olur. Rahat bir kullanım sağlanması için merdiven ölçülerinin standartlara uyması gerekir.

Konutların kat merdivenlerinde ortalama rıht yüksekliği 16 veya 18 cm olmalıdır. Basamak sayısını hesaplamak için kat yüksekliği / rıht yüksekliği = basamak sayısı formülü kullanılır. Rıht yüksekliği hesabı yapmak içinse bu sefer kat yüksekliği / basamak sayısı = rıht yüksekliği formülünü kullanmak gerekir. Ayrıca basamak sayısı her zaman rıht sayısından bir eksik olmalıdır. Yani doğru hesabı bulmak için rıht sayısı – 1 = basamak sayısı formülünü kullanmalısınız.

Düz zeminde yürüyen yetişkin bir kişinin ortalama adım boyu 65 cm’dir. Basamak genişliği hesaplaması 65 – 2 x rıht yüksekliği formülüyle yapılır. Basamak sayısı ile basamak genişliğini çarparak merdiven kol boyu ölçüleri bulunur. Merdiven korkuluk boyu hesabı yapmak için rıht yüksekliğinin karesi basamak genişliğinin karesi ile toplanır. Merdivenin şık, kullanışlı olabilmesi için doğru hesaplamaların yapılması çok önemlidir. Verdiğimiz hesaplar alanında uzman kişilerin daha rahat kullanabileceği hesaplardır. Merdiven ölçülerini kendiniz almak yerine uzman tasarımcı desteği alarak kusursuz tasarım standartlarını yakalayabilirsiniz. Merdiven tasarımında doğru ölçüleri yakalamak için uzman desteği almak en iyi yol olacaktır. Ev içi merdiven ölçülerinde uzman desteği almak avantajlı olanaklar sağlar. Uzman tasarımcılar alan analizi yaparak merdivenin tam ölçülerini hesaplayacaktır.

Sanat Merdiven olarak iç veya dış mekânlarınızda görsel şıklık ve kullanım konforu sağlayan tasarımlarla hizmetlerimizi sunuyoruz. Alanında uzman tasarımcılarımız size en uygun merdivenleri tasarlayacaktır. Tasarımdan malzeme seçimine kadar her bir detayda uzmanlarımızın bilgisi size eşlik edecektir. Kusursuz merdiven tasarımı için doğru ölçüleri almak ve en ideal merdiven tasarımına sahip olmak istiyorsanız uzman tasarımcı rehberliğimizi keşfedebilirsiniz.

Doğru Ölçüleri Alarak Mükemmel Bir Ev İçi Merdiven Tasarımı

Ev içinde merdivenin yapılacağı bölümün mimari özelliklerine göre merdiven tasarımı yapılır. Mükemmel bir tasarım yakalamak için merdiven ölçülerinin doğru ayarlanması gerekir. Doğru ölçüleri almak için bir takım hesaplamalar hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Merdiven hesaplamalarında çeşitli kısaltmalar vardır:

  • Rıht sayısı (an) ve Rıht yüksekliği (a)
  • Basamak genişliği (bn) ve basamak sayısı (b)
  • Merdivenlerin kol genişliği (G)
  • Merdivenlerin kol boyu (L)
  • Merdivenlerin yüksekliği / Kat yüksekliği (H)

Doğru ölçüleri almak için ölçü birimlerini iyi bilmek önemlidir. Belirli bir kat yüksekliği olduğundan basamak ve rıht hesaplamaları kat yüksekliğine göre yapılır. Öncelikle merdivenin yapılacağı alanın yüksekliğinin ölçülmesi gerekir. Merdivenin yapılacağı alanın yüksekliğine rıht denir. İkinci adımda ise toplam rıht yüksekliği, adım başı rıht yüksekliğine bölünür. Toplam rıht yüksekliğin ise adım sayısına bölünerek adım başına rıht yüksekliği de bulunur.

Rıhtlar 18 cm ise basamak genişliği 23 veya 28 cm civarında olmalıdır. Basamak sayısını basamak uzunluğu ile çarparak merdivenin toplam basamak uzunluğunu bulmak mümkündür. Tüm hesaplamaları yaptıktan sonra merdivenin sahanlığa ihtiyacı olup olmadığına karar verilebilir. Rıhtların ve basamakların bağlanacağı yerler olan kirişlerin uzunluğunu da hesaplamak gerekir. Basamak uzunluğunu kendisiyle çarparak sonuçları toplayıp kiriş uzunluğu hesaplanabilir. Hesaplamaları yaptıktan sonra merdivenlerin mevcut yapıya nasıl bağlanacağı belirlenmelidir. Merdiven tasarımında detaylı merdiven ölçüleri yanı sıra tecrübeden de yararlanmak önemlidir. Doğru merdiven ölçülerini belirlemek için uzman tasarımcı desteğimizde yararlanmak için uzmanlarımızı her zaman arayabilirsiniz. Sanat Merdiven olarak uzun süreler, konforlu şekilde kullanabileceğiniz merdiven tasarımlarıyla yanınızdayız.

Merdiven Ölçüsü Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

Merdiven ölçüsü alırken bazı ölçü birimleri ve hesaplama detaylarına dikkat etmek gerekir. Rıht yüksekliği ve basamak yüksekliği temel ölçü birimleri olarak ön plana çıkar. Ortalama rıht yüksekliklerinin merdivenin yapılacağı yere göre değişeceğini unutmamak gerekir. Örneğin; çatı arası veya bodrum gibi yerlerde rıht yüksekliği 18 veya 22 cm arasında değişir. Konutların kat merdivenlerinde ise rıht yüksekliği 16 veya 18 cm arasında hesaplanır. Rahat ve işlevsel bir merdiven kullanımı için rıht yüksekliği doğru hesaplanmalıdır. Basamak genişliği alanın yatay özelliklerine göre değişebilir. Bir adım boyu 62 – 63 cm olarak belirlenir.

Merdiven hesabı yapmadan önce merdivenin tasarım şekli ve kat yüksekliğinin belirlenmiş olması gerekir. Mimari projelerde kullanılan üç çeşit merdiven tipi vardır. Bunlar U merdiven, tek kollu merdiven ve döner merdivendir. Rıht yüksekliği iki basamak arasındaki yüksekliği ifade eder. Rıht yüksekliği hesaplamalarda çok önemli bir rol oynar. Standart basamak genişliğinin 30 cm olması gerektiği de unutulmamalıdır. Merdiven ölçülerinin alanın mimari yapısına göre değişeceğini bilmelisiniz. Alan yüksekliği, alan genişliği ve alanın şekli gibi nitelikler merdiven ölçülerini belirlerken etkili olur.

Merdiven hesabı yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta 16-17 ve 18 cm’lik rıht ölçüsünün dışına çıkmamaktır. Eğer bu ölçülerin dışına çıkılırsa bir insanın merdiveni kolay kullanması mümkün olmaz. Merdiven hesabı yaparken temel amaç merdiven kullanımında rahatlığın sağlanmasıdır. En rahat kullanım sağlayan merdiven tasarımı için standart ölçülerden yararlanmak gerekir. Standart rıht ölçülerini hiçbir şekilde aşmamak ya da daha az hesaplamamak önemlidir Merdiven tipine göre ölçülerde değişiklik olabilir. Merdiven tasarımının şekli ve alanın ölçüleri merdiven tasarımının hesaplarını belirleyen kriterlerdir. Kusursuz merdiven tasarımı için doğru ölçüleri alanında uzman kişilere aldırmak daha avantajlı bir seçenektir. Uzman tasarımcılar alan analizi yaparak en doğru ölçüleri belirlemenizi sağlar.

Ev Tasarımınızı Tamamlayan Merdiven Ölçüleri

Ev içi merdiven tasarımları işlevsel özelliklerinin yanında alana estetik değer katması açısından önemlidir. İç mimari tasarımları tamamlayan merdivenlerde kullanılan merdiven ölçüleri alan kullanımını etkiler. Merdivenin konforlu ve rahat kullanılması için alana göre doğru ölçülerde yapılması gerekir. Merdiven türüne, alanın yüksekliği ve yatay genişliğine göre merdiven ölçüleri her ev için farklı olabilir. Ancak genel olarak bazı hesaplamalarda standart ölçüler kullanılır. Basamak genişliği, rıht yüksekliği gibi ölçüler standart ölçüler olarak hesaplanır. Merdivenin yapılacağı alanın kat yüksekliği de belirleyici ölçü birimidir. Ev içinde alan kullanım olanaklarını avantajlı hale getirmek için alana uygun merdiven tasarımı tercih edilmelidir.

Merdiven yapılacak alan dar olabilir, kat yüksekliği değişebilir, geniş olabilir. Merdiven ölçüleri belirlenirken merdivenin yapılacağı alanın nitelikleri değerlendirilir. Ev tasarımını tamamlayan merdiven ölçülerini doğru şekilde belirlemek için uzmanlık gerektiren ölçü hesaplamaları bilmek gerekir. Merdiven ölçülerini uzman tasarımcılara aldırmak alan kullanımını kusursuz şekilde planlamak açısından önemlidir. Uzman merdiven tasarımı rehberliğimizden yararlanarak eviniz için en uygun merdiven tasarımını yaptırabilirsiniz. Alanında uzman ve tecrübeli tasarımcılarımız her bir süreçte size eşlik ederler.

Alan ve merdiven analizi ile merdiven ölçüleri belirlenebilir. Merdiven ölçülerini kendiniz belirlemek yerine uzman desteği alarak daha doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz. Doğru merdiven ölçüleri ile kusursuz tasarım standartlarını yakalamak mümkün olur. Yukarıda belirttiğimiz merdiven ölçüsü hesaplarını rehber alarak merdiven ölçüsü alabilirsiniz. Ancak daha doğru ve kusursuz merdiven hesabı yapmak için uzman tasarımcı rehberliğinden yararlanmak size zaman ve maliyet kazancı sağlayacaktır.

Uzman tasarımcılar merdivenin yapılacağı alana, iç mimari özelliklere, merdiven tasarımının şekline göre en rahat kullanımı sunacak merdiven ölçülerini hesaplayabilir. Uzman tasarımcı rehberliğimizi keşfederek merdiven yaptırırken kusursuz tasarım olanaklarından yararlanabilirsiniz. Alan analizi sonuçlarına göre doğru merdiven ölçülerini belirleyerek kullanışlı, kaliteli ve şık merdiven tasarımı yaptırabilirsiniz. Sanat merdiven olarak geçmişten gelen uzmanlığımızla size en iyiyi sunmak için çalışıyoruz.