Küpeşte, gemicilik ve mimarlıkta ayrı anlamlara gelen bir terimdir. Mimarlıkta ise küpeşte, korkulukların elle tutulan kısmını ifade eder. Gemicilikte ise güverteden yukarıda kalan bölümleri tanımlar. Ancak günümüzde artık küpeşte ne demek sorusu ağırlıklı olarak mimari açıdan sorulurken, küpeşte nedir sorusu da dekorasyon yapmak isteyenlerin sıklıkla merak ettiği bir konu olur. Küpeşte nedir ve ne amaçla tasarlanır sorularının yanıtı oldukça basittir. Teras ve merdiven gibi yapıların güvenliğini sağlamak amacıyla; demir, krom paslanmaz ya da ahşaptan küpeşteler tasarlanır. Bir tutunma elemanı olarak küpeşte merdivenlerin ilk basamağından son basamağına kadar devam eden merdiveni çıkarken kolaylık sağlayan önemli bir yapı
bölümüdür.

Küpeşte tasarımında insan eline uygunluk esas alınır. Kolay tutunabilme ve sağlamlık küpeştelerin en önemli özellikleridir. Merdiven formuna göre küpeştelerin de formu değişir. Küpeşte korkuluk ile eş anlamlıdır. Daha ince detay olarak korkuluğun elle tutulan bölümleri olarak ifade edilebilir. Küpeşte ne demek ve nasıl olmalı diye bakarsak basamak genişliği, merdiven büyüklüğü, duvar mesafesi gibi niteliklerden bahsetmemiz gerekir. Merdivenlerde sadece emniyeti değil aynı zamanda kolay inip çıkmayı da bu ara eleman sağlar. Küpeşteler çok çeşitli malzemelerden çeşitli formlarda tasarlanabilir. Firma olarak merdivenlerin dilinden anlıyor ve ne tür küpeşte kullanılması gerektiğini biliyoruz. Hayatı kolaylaştıran ve estetik güzellik katan tasarımlar sunuyoruz. Küpeşte korkuluk ve merdiven arasındaki form uyumunu sağlayan özel tasarım seçeneklerimizi sayfalarımızdan detaylı bir
şekilde inceleyebilirsiniz.

Form ve Estetik Olarak Küpeşteler Nasıl Tasarlanmalı?

Küpeşte merdivenlerin olduğu kadar evin de dekorasyonu için önemli bir parçadır. Tasarımında bazı noktalara dikkat edilmesi önemlidir. Öncelikle küpeştelerin kesinlikle insan eline uygun olması gerekir. Sivri kenarlar barındırmamalı ve kir tutmamalıdır. Doğru bir küpeşte tasarımında keskin ya da aşındırıcı maddeler kullanılmaz. Cam küpeşte tasarlanırken kullanıma uygun şekilde cam ayarı yapılmalıdır. Önemli olan her şeyden önce insan sağlığı ve güvenliğidir.

Form olarak küpeşteler;
• Basamak burnu üzerinde 85-95 cm yükseklikte olmalı
• En üst ve en alt rıhtların 30 cm artı basamak genişliğine uzanmalıdır
• Minimum 3 maksimum 5 cm dairesel kesitlerden oluşmalı
• Küpeşte ve duvar arasında en az 4 cm mesafe olmalı
• Merdiven başlangıcından bitimine kadar sürekliliğini korumalı
• Eğimli ve yatay kısımlara paralel olmalı
• Sivri kenarları olmamalı ve kir tutmamalı

Estetik tasarım olarak küpeşteler merdiven ve mimari yapıya uyum sağlamalıdır. Ahşap küpeşte ahşap merdiven ya da farklı merdivenlerde kullanılabilir. Modern yapılarda küpeşteler, merdivenle estetik açıdan zıtlık ya da uyum odağında tasarlanır. Cam küpeşte oldukça modern tasarımlar sunan bir küpeşte modelidir.

Küpeşte Fiyatları Neye Göre Değişir?

Malzeme ve tasarım, küpeşte fiyatları açısından önemli faktörlerdir. Ahşap, krom paslanmaz veya cam gibi malzemeler fiyatı etkiler. Sayfalarımızda farklı ve detaylı ahşap küpeşte fiyatları ile özel tasarım seçenekleri sunuyoruz. Birinci sınıf malzemeden merdiven formuna uyumlu estetik fark yaratan modellerimizi sitemizden inceleyebilirsiniz. Merdiveninin boyutu, basamak sayısı gibi etkenler de fiyatları belirler. Kullanışlı ve işlevsel olan küpeşteler günlük hayatı kolaylaştırır. Biz günlük hayatı kolaylaştıran ve estetik fark yaratan küpeşte tasarımlarımızı imalatçı olmamız avantajıyla sizlere sunuyoruz. Kendi üretimimiz olan ahşap küpeşte fiyatları konusunda yüzünüzü güldürecek olanaklar yaratıyoruz. Merdiven yapısı ve mimari alan formuna göre doğru tercihi yapmanızı sağlıyoruz.

Ahşap küpeşte modellerini sanatsal tasarım farkıyla sitemizde bulabilir, işin ustasından bilgi almak için firmamızla iletişime geçebilirsiniz. İhtiyacınız olan küpeşte fiyatları ne kadar öğrenmek için ustalarımızdan destek alabilirsiniz. Boyutlara, forma ve tasarıma göre değişen küpeşte, korkuluk, merdiven, trabzan modellerini en avantajlı fiyatlarla inceleyebilirsiniz. Beğendiğiniz merdiven, küpeşte, trabzan ya da korkuluk modelleriyle ilgili her şeyi firmamıza danışabilirsiniz.

Sonraki Yazı