Ahşap Merdiven Kaplama

Merdiven Kaplama Nedir?

Günümüzde yaygın olarak tercih edilmesine rağmen merdiven kaplama nedir sorusunun cevabı oldukça merak edilen konular arasında yer alır. Özellikle dubleks ya da tripleks gibi yaşam alanlarında büyük rağbet gören merdiven kaplama işlemleri, beton olarak tasarlanmış merdiven sistemlerinin kolay bir şekilde farklı bir malzemeyle kaplanması sonucu gerçekleştirilir. Böylece ortaya şık ve dekoratif bir görüntü çıkarılır.

İç mimarinin oldukça önemli bir öğesi olan merdivenlerin estetik görünmesi adına gerçekleştirilen bu tür kaplama işlemleri, ortama benzersiz bir dokunuş kazandırarak kusursuz bir güzelliğin yaratılmasına imkan tanır. Bu sayede isteyen herkes kendi tarzına ve evinin dekoratif özelliklerine bağlı olarak merdiven kaplama işlemlerinden yararlanabilir, hayalindeki gibi bir iç mimariye sahip olmanın avantajını yaşayabilir. 

Merdiven Kaplama Fiyatları Nedir?

Beton merdivenlerini ahşap malzemelerle kaplatarak modern ve şık bir merdiven sistemine sahip olmak isteyenler ister istemez merdiven kaplama fiyatları nedir sorusuna yanıt arar. Bununla birlikte fiyatlar pek çok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterdiği için net bir fiyat aralığından bahsetmek yanlış olur. Çünkü merdivenin kaplamasında kullanılacak olan ahşabının türü, kaplamanın işçiliği, kaplama yapan ustanın uzmanlığı gibi detaylar fiyatlar üzerinde etkili olur.

Bu nedenle kullanım alanına ve tarzınıza uygun seçenekleri belirledikten sonra fiyat araştırması yapılması doğru olur. Deneyimli ve uzman olan bir ustanın elinden çıkmış seçeneklerden yararlanılması da fazlasıyla önemlidir. Böylece yapılan işlem uzun ömürlü olur ve kaplama yıllar sonra bile ilk günkü estetik görünümünü korumayı başarır. 

Merdiven Kaplama Nasıl Yapılır?

Merdiven kaplama nasıl yapılır sorusuna yanıt arıyorsanız aslında cevap temel olarak oldukça basittir. Beton üzerine ahşap basamak yapılacağı zaman öncelikle yerinde çalışma yapılmalıdır ve ölçüler alınarak kalıp çıkarılmalıdır. Çıkarılan kalıplar ise birebir aynı olarak şekilde imal edilmelidir. Bu noktada hangi ağaç türünden elde edilmiş ahşabın kullanılacağına da karar verilmiş olmalıdır. 

İmal edilen kalıplar son kat cilasına kadar yapıldıktan sonra ambalajlanır ve montaj yerine götürülür. Ardından bunlar betona poliüretan köpük gibi bir malzeme yardımıyla monte edilir. Ahşap basamakların basamak geçmeli olarak yerleştirilmesi de oldukça önemli bir husustur. Son olarak üst çıtası takılara işlem tamamlanır. 

Tüm bu işlemler basit adımlarla yapılıyor gibi görünse de aslında oldukça ustalık ve uzmanlık gerektiren bir süreçtir. Bu nedenle kaliteli ve güvenilir yerlerden destek almak gerekir.

Merdiven Kaplama Avantajları Nelerdir?

Son yıllarda gözde işlemler arasında yer alan merdiven kaplama avantajları nelerdir? Siz de bu soruya yanıt arayan kişiler arasındaysanız merdiven kaplama işlemlerinin çok sayıda avantajı olduğunu bilmelisiniz. Bunların başında gelenler ise aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Ahşap malzeme beton merdivenin çok daha güzel ve estetik görünmesini sağlar. 
 • Yaşam alanlarındaki konforu artırarak yaşam kalitesini bir adım ileriye taşır.
 • Sıra dışı ve özgün yüzeyler oluşturmanıza olanak sunar. 
 • Çevre dostu olan ahşap malzeme, sağlığa zararlı herhangi bir madde de ortaya çıkarmaz. 
 • Beton merdivende olan düzensizlikleri ve kusurları kapatmanıza imkan tanır, merdivenin estetik bir duruş sergilemesini sağlar.
 • Betona oranla ısıyı daha iyi tutan ahşap merdivende çıplak ayakla yürümek keyifli olur.
 • Kaplama işlemlerinde tüm yapıyı değiştirmek gerekmez ama istenen görünüm de rahatlıkla elde edilir. 
 • Kaplamaların onarım süreci basit ve pratik olur.
 • Yeniden boyanabilir özellikte olduğu için rahat kullanım sunar.

Merdiven Kaplama Çeşitleri

Oldukça geniş bir seçenek yelpazesi sunan merdiven kaplama çeşitleri arasından beklentilerinize ve ihtiyaçlarınıza yönelik seçim yapmanız mümkündür. Merdivenin nasıl görünmesini istediğinize göre tercih yapabilir, ayrıca ahşapta kullanılacak ağaç türüne karar verebilirsiniz. Naturel özellikte meşe ya da kayın ağaçlarından yararlanabileceğiniz gibi, renklendirilmiş yani beyazlatılmış seçeneklere de yönelebilirsiniz. Dilerseniz beğendiğiniz bir lamine parkeden de yararlanabilirsiniz. 

Kullanacağınız alana ve tarzınıza göre kaplama çeşitleri ve modelleri farklılık gösterir. Bu nedenle kaplama çeşitlerine aşina olmanız ve en ideal seçeneklere yönelmeniz gerekir. En sevilen seçenekler ise şu şekildedir:

 • Cam ya da paslanmaz korkuluklu merdivenler
 • Kavisli ve cam korkuluklu merdiven tasarımları
 • Merdiven korkuluğu pleksi olan modeller
 • Cam korkuluğu ve meşe küpeştesi olan merdivenler
 • Küpeştesi meşe ağacından yapılmış ferforjeli modeller

Tüm bu seçenekler ya da çok daha fazlası merdiven kaplama hizmetleri kapsamında sizlere sunulur. Bu nedenle dilediğiniz tarzda ve modelde seçeneklere zahmetsizce erişim imkanınız olur.

Ahşap Merdiven Kaplama

Her geçen gün popülerliğini artıran ahşap merdiven kaplama uygulamaları, dekorasyona benzersiz bir atmosfer kazandır. Aynı zamanda samimi ve hoş bir ortam yaratmasıyla dikkatleri üzerine çeker. Farklı ağaç türlerinden yapılarak istenen dokunun ortaya çıkarılmasına imkan tanıyan bu tür kaplama işlemleri, uzman bir ustanın elinden çıktığı sürece kaliteli ve güvenilir olur.

Merdivenin mimarisinden basamak ölçülerine, merdivenin diğer parçalarla uyumundan basamak sayılarına kadar çok çeşitli unsurların etkili olduğu kaplama uygulamalarında deneyim oldukça önemlidir. Bu nedenle keşif sürecinden montaj anına kadar her bir sürecin kusursuz geçmesi adına doğru kişilerden profesyonel destek almaya özen göstermeniz gerekir. 

Dubleks Merdiven Kaplama

Siz de dubleks merdiven kaplama hizmetlerinden yararlananlar arasına katılmak istiyorsanız evinizin iç dizaynına uygun modellere yönelmeniz ve doğru ağaç dokularından yararlanmanız önemlidir. Günümüzde çok çeşitli ağaçlardan elde edilen ahşaplarla beton merdivenlerinizi kaplatmanız mümkündür. Böylece hayalinizdeki gibi bir dokuya sahip merdiven sistemleri sahip olabilir, estetik görünümün size sunduğu konfordan faydalanabilirsiniz. 

Bu tür merdiven kaplama uygulamalarında tamamen sizin istekleriniz ve beklentileriniz ön planda olur. Kullanım alanınıza göre profesyonel kişilerden rehberlik de alabilir ve en ideal seçenekler hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Bu sayede kullanışlı ve dekoratif bir merdivene sahip olmanın avantajını yaşayabilirsiniz. 

Merdiven Kaplama İstanbul

Merdiven kaplama İstanbul seçeneklerini değerlendirirken alanında yılların deneyimine ve uzmanlığına sahip uzmanlarla iş birliği yapmanız size fayda sağlar. Böylece aklınızda herhangi bir soru işareti olmadan üstün kaliteye ulaşabilir, istediğiniz gibi bir merdivene ulaşmanın ayrıcalığını yaşayabilirsiniz. Dayanıklılığıyla yıllara meydan okuyan kaplama uygulamalarıyla şık ve modern ortamlar da yaratabilirsiniz. 

Sadece merdiven basamaklarının kaplanması değil, korkuluk ve küpeşte tasarımında da istediğiniz tarza ulaşabilir, yaşam alanlarınızın görünümünü bambaşka bir stile dönüştürebilirsiniz. Çağdaş çizgilerle ve zarif dokunuşlarla süslenen kaplamalar, iç dekorasyon üzerinde benzersiz bir etkiye sahiptir. Siz de bu hizmetten yararlanarak evinizdeki konforu üst seviyelere taşıyabilirsiniz. 

Merdiven Kaplama Malzemeleri Nelerdir?

Dayanıklı ve güvenilir olmasına rağmen estetik açıdan zayıf olan beton merdivenler için merdiven kaplama malzemeleri nelerdir sorusu sıklıkla gündeme gelir. Bu tür kaplama uygulamalarında öncelikle kullanılacak olan ahşabın ham maddesine karar verilmesi gerekir. Hangi ağaç türünden yararlanacağınız hem merdivenin dokusu hem de kullanım alanındaki uyumu ile ilgili büyük önem taşır. 

Özellikle meşe, kayın, ceviz, çam, karaçam, dişbudak gibi ağaçların tercih edildiği merdiven kaplamalarında bu malzemelerin kendine özgü niteliklerini bilmeniz gerekir. Alanında uzman ve deneyimli bir usta bu konuda size başarılı bir yol gösterici olabilir. Ağacın sertliğinden çürüme sürecine, sağlamlığından renk aralığına ve fiyatına kadar her bir detay, seçim sürecini etkileyen unsurlar olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle profesyonel destek alınması doğru olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir